V této sekci bych se chtěl rozepsat nejen o historii naší chovatelské stanice, ale i zavzpomínat na některé chovatele let minulých a úspěšné kolie let sedmdesátých a osmdesátých.

V době kdy jsme začínali, tedy začátkem 70. Let, bylo v tehdejším Československu několik dominantních chovatelských stanic. Šlo především o „Stříbrnou zátoku“ paní Cermanové a „Zlatou Jalnu“ paní Křečkové. Na Slovensku pak o „Tatranskou romanci“ pana Dr. Letka a chovatelskou stanici z Gatebeckparku pana Antona Kosíka.

My jsme v té době sháněli především psa na hlídání a volba padla na kolie ze „Stříbrné zátoky“. Award ze Stříbrné zátoky byl náš první nezapomenutelný krycí pes. Narodil se ze spojení po otci Rifflesea River Gold a matce (klubové vítězce) Orisse ze Stříbrné zátoky. Tento pejsek nasadil vysokou laťku mých představ o plemeni kolie, hlavně svou výjimečnou povahou.Dosáhl pěkných výstavních úspěchů a celkem devatenácti krytí. Bohužel nás předčasně opustil ve stáří osmi let.

V roce 1978 jsme se seznámili s chovateli Věrou a Milanem Matušů z chovatelské stanice „Mamive“. Tam jsme se především mnoho naučili a získali zlatou fenu Queen Mamive a modrou Rianu Mamive. Zároveň jsme mohli poznat některá doslova oslnivá zvířata jako int. Ch. Pierre Mamive , Int. Ch. Faraon Mamive, Lilly Marley z Gatebeckparku, Brigitte Mamive a jejich odchovy, dále odchovy po Chillym Tatranská romanca. Důležitým zlomem byl pro nás rok 1981, kdy jsme dostali tehdy tak důležitý devizový příslib a mohli jsme odjet do západního Německa pro našeho prvního importa, trikolorního Black Condora von der Ruhrstadt. Šťastnou shodou náhod se právě konala světová výstava psů v Dortmundu, kterou jsme na pozvání našich nových přátel Schaumannů mohli navštívit a vidět tak tehdejší světovou špičku. Black Condor byl pro nás velkou výhodou a přínosem. Výběrem tohoto krycího psa předznamenal až neuvěřitelné štěstí při výběru dalších krycích psů pro naši chovatelskou stanici Marton. Condor se stal zakladatelem našich nových linií. Po Queen Mamive jsme získali v dalších generacích Isabell Marton, která byla později spojena s dalším naším dovozem, zlatým inter championem Golden Miro v.d. Ruhrstadt. Z tohoto spojení se narodil ČSFR šampion Bandolero Marton. V těchto liniích jsme poté pokračovali krytím svět. juniorským vítězem Annatina Aplause. Další feny z těchto spojení byly Fantasia Marton a Wendy Marton. V průběhu let jsme získali dvě dovozové feny. Byly to trik. Rovelburghi Black Rone a zlatá Rovelburghi Tensy. Zvláště první jmenovaná se osvědčila v chovu a dožila se u nás hezkých 14 1/2 roku.

Majitelem chov. st. Rovelburghi byl známý posuzovatel a chovatel pan Imre Sulyok, náš dlouholetý přítel z Budapešti.

Po Rianě Mamive jsme získali s Condorem mnoho nádherných modrých zvířat. Tito dva partneři byli tak rozdílní, že teoreticky to spojení nemohlo vyjít. Výsledkem byl ale ohromující. Z prvního vrku se narodila pozdější 1. česká evropská vítězka, 1. česká interšampionka, multišampionka Jean Marton. Z druhého vrhu 2. česká evropská vítězka Marlen Marton a v Estonsku úspěšní Mona Marton a Meredith Marton. Condor byl úspěšný i ve spojení s jinými modrými fenami. Jeho zvláštnosti bylo, že prosazoval hnědookost u svých modrých odchovů. Jeho modří potomci byli vždy lepší než trikolorní. Další vrh těchto linií se odehrál v chov. st. v.d. Ruhrstadt. Aktéry byli anglický pes Sahrana Black Hero a Jean Marton. Z tohoto spojení se narodil Black Laines von der Ruhrstadt, pozdější D. Ch. a Evropský vítěz, již třetí v pořadí z této linie. Dalšímu rozvíjení této linie zabránilo náhlé úmrtí Jean Marton, když se neprobudila z narkózy a úmrtí mladého pejska, jejího potomka Black Zupana, který umřel na parvovirózu. Jak již to v chovu bývá i my jsme si protrpěli několik nezdarů.

V modrých jsme pak pokračovali dále, jak dovozem feny Blue Leslie v.d. Ruhrstadt, tak zapojením další linie, ze které jsme měli po Condorovi nejprve Astu Pod Táborem, vít. mladých na klub. výstavě a dále Beatu Pod Táborem, také vit. mlad. na klubové výstavě. Asta se uplatnila v Německu, kde v další generaci přinesla světovou vítězku Blue Cher v.d. Ruhrstadt. V dovozech jsme pokračovali importem trikolorniho psa Lets be Good zum Gronegau od našich přátel Thea a Ingrid Schmittem, dále skvostným zlatým psem Manicos Quest of Rock od Marion Wies z Lucemburska. Oba tito psi se výrazně uplatnili v českém chovu kolií, opět jsme měli šťastnou ruku při výběru krycích psů, nejen co se týče exteriéru ale také výborných povah.

Manico's Quest of Rock se stal interšampionem. To se již blížil rok 1996, kdy jsme museli chov z důvodu podnkání v bytovém textilu utlumit a nový začátek se datuje rokem 2007, kdy jsme si přivezli od Zuzky Valníčkové svého nynějšího krycího psa a co myslíte? Opět trefa do černého.

Dark Sky from Graslic hioos v rekordním čase ve stáří 2 1/2 roku čampionem ČR, s pěti CAC od pěti různých rozhodčích a jako jeden z mála šampionů v Evropě MDR1 neg./neg.. A povaha? Výborná. S tímto pejskem jsme obdrželi zpět celý náš chov. Jeho rodokmen obsahuje osm zvířat, které jsme buď dovezli nebo se u nás narodili a světe div se, také Awarda ze Stříbrné zátoky našeho prvního krycího psa. K tomuto pejskovi máme doma tři fenky z dovozu. Jsou to trikolorní Gloria vom Hause Reinhard, trikolorní Very Black Angel della Cambianella z itálie a zlatá Dream lady von der Goltsch z Německa, stejně jako Gloria. V Dream Lady jsme získali zpět Villano Marton ve 4. generaci rodokmenu a v 5. generaci zpět Christine Marton modrou fenu. Villano Marton byl náš vývoz do tehdejší NDR k paní Ingrid Popp do chovatelské stanice von der Goltsch. Nyní míváme kvůli pracovnímu vytížení jeden vrh ročně a zůčastňujeme se jen někilika výstav ročně.

Světová výstava Dortmund 1981

uprostřed svět. vítěz KEVIN OF THE HETTYS HOME

Světová výstava 1981

uprostřed p. Schaumann s USHIKOU v.d. RUHRSTADT

BANDOLERO MARTON

na výstavě v Českých Budějovicích

RIANA MAMIVE

Black Condor v.d. RUHRSTADT

9 měsíců

GOLDEN MIRO v.d. RUHRSTADT

res. CACIB a světový vícevítěz na této světové výstavě v Brně

a jeho jugoslávští obdivovatelé

RIANA MAMIVE

Naši modří

MONA, MEREDITH, MARLEN MARTON

Naše poslední modrá fena po Condorovi

Beata Pod Táborem

vít. tř. ml. na klubovce

DIANA MARTON

MEREDITH MARTON

náš export do Estonska

dopravní prostředek :-)

Int. ch. OSTWIND VOM HAUSE REINHARD

otec našeho Golden Miro

CHRISTINE MARTON

BEATA POD TÁBOREM

GOLDEN MIRO v.d. RUHRSTADT