První kolii jsme si pořídili v roce 1972. Byl to modrý pes Xonty ze Stříbrné zátoky po otci Corydon Quincy Jones z tehdy z přední chovatelské stanice paní Cermanové. Tento pejsek měl exter. vadu a tak jsme se rozhodli pro další kolii a tou byl zlatý Award ze Stříbrné zátoky, po otci Rifflesea River Gold. K tomuto pejskovi jsme si vzali z téže chovatelské stanice trikolorní fenu Ullanu ze Stříbrné zátoky, od ní jsme měli svůj první vrh.
Intenzivněji chovat jsme začali od roku 1978, kdy jsme získali z chovatelské stanice kolií Mamive dvě zakladatelky našeho chovu a to Queen a Rianu Mamive. Obě se výtečně uplatnily v chovu a přinesly nám v první a dalších generacích evropské vítěze, čs. šampiony, interšampiony, středoevropské vítěze, klubové, národní vítěze a další. Měli jsme velké štěstí na zahraniční partnery, kde tato přátelství šla doslova až za hrob, když tito chovatelé již nejsou mezi námi. Byli to především F.W. Schaumann z německé chovatelské stanice Von der Ruhrstadt, Imre Sulyok z maďarské chovatelské stanice Rovelburghi a Theo Schmittem chovatelská stanice Zum Gronegau.
V roce 1981 jsme přivezli našeho prvního importa, kterým byl legendární Black Condor von der Ruhrstadt. V dalších letech jsme realizovali mnoho dovozů o kterých se dočtete v sekci „Naše importy“. Chovu jsme se věnovali intenzivně do roku 1996, kdy jsme museli pro velké pracovní nasazení chovatelské aktivity omezit a posléze zcela zastavit. Pejskové u nás postupně dožívali, aniž by našli další uplatnění v chovu.
Do roku 2007 jsme drželi ještě nalezenou fenku německého ovčáka. Když tato zemřela, rozhodli jsme se pořídit si opět kolii. Náhodná a šťastná volba padla na zlatého psa Dark Sky from Graslic hills. Co jsme touto volbou získali, se dočtete v sekci „Psi“. S tímto psem jsme otevřeli novou chovatelskou kapitolu, nyní již pod názvem „New Marton“. Po víceleté chovatelské pauze nám zanikl původní název chovatelské stanice a tak nezbylo než šalamounsky předsunout před původní název slůvko „New“ a je na světě nový „Marton“, tedy pardon „New Marton“.
Jelikož nás z předešlých chovatelských aktivit zná mnoho zahraničních chovatelů, nebyl problém obstarat si několik zvířat z dovozu, nakonec se jich sešlo více než jsme požadovali. Fenku Dream Lady v.d. Goltsch jsme dokonce dostali od Ingrid Popp jako dárek ze starého Freundschaftu. O dalších našich chovatelských aktivitách se dočtete v následujících sekcích webových stránek naší chovatelské stanice.

Collie „New Marton“

Něco málo fotografií z naší stanice
Areál chovatelské stanice je vybaven informačními tabulkami s údaji o chovaných jedincích a výkonným nočním osvětlením.


Dark Sky from Graslic HillsGloria vom Hause ReinhardVery Black Angel della Cambianella
Dream Lady vom der Goltsch